Kısaca Su Arıtma Sistemleri

MİKROBİYOLOJİK ARITIM SİSTEMİ
İçme ve kullanma sularının dezenfeksiyonunda kullanılan yöntemlerin başlıcaları kaynatma, halojenlerin kullanılması, klor dioksit, sodyum hipoklorit, ozonlama, ultraviyole sistemleridr.
Klor dioksit bütün zararlı organizmalar üzerinde üstün dezenfeksiyon etkisi bulunan, kimyasal olarak istenmeyen kanserojen etkili klor bileşiklerini oluşturmayan en stabil dezenfektandır. Dozaj pompası ile kontrollü olarak sisteme 0.1 -0.4 ppm. enjekte edilir.
TORTU FİLTRASYON SİSTEMİ
Su içerisindeki tad, koku bozukluklarına sebebiyet veren, demir, mangan gibi ağır metal partiküllerini, bulanıklığı, tortu, kil ve çamur benzeri problemleri ortadan kaldırmak için otomatik ters yıkamalı çok katmanlı mineral yataklarından oluşan filtreler kullanılmaktadır. Bu filtreler diğer filtrasyon yöntemlerine göre yüksek akış hızı, uzun servis zamanı ve hassas filtrasyon sağlarlar. Otomatik filtrelerinde dışında çoklu kartuş filtreler, seperatör filtreler, torba filtreler de kullanılmaktadır.
AKTİF KARBON FİLTRASYON SİSTEMİ
Suya tat, koku, ve renk veren organik maddeleri ve serbest kloru ortadan uzaklaştırmak için en etkili su arıtım aracı olan aktif karbon filtreler kullanılır. Organik maddelerin çoğu toksin özelliklidir. Organik moleküller, gözenekli yapıya sahip olan aktif karbon parçacıkları tarafından tamamı ile adsorblanır. Otomatik rejenerasyonlu aktif karbon cihazları uzun sureler sarf malzemesi gerektirmeden arıtılmış su üretirler.
SU YUMUŞATMA SİSTEMİ
Sert suların insan sağlığına ve ekonomimize verdiği zararları önlemek için, su içersinde bulunan sertlik yapıcı Ca++ ve Mg++ iyonlarının sudan uzaklaştırma işlemidir. Bunun için gıda maddeleri tüzüğüne uygun yüksek kalitede sodyum formunda iyon değiştirici reçineler kullanılarak tam otomatik rejenerasyon valfleri ile insan müdahalesine gerek bırakmayan yumuşatma sistemleri kullanılır. Bu sistemlerde sertlik iyonlan ile doymuş reçine, NaCl (Tuz) ile rejenerasyon yapmaktadır. (Yaklaşık olarak 1 lt. reçine 100 - 150 gr. tuz ile rejenere edilir.)
ULTRAVİYOLE DEZENFEKSİYON SİSTEMİ
Ultraviyole suda bulunması muhtemel bütün mikroorganizmaları %99.9 oranında öldürebilen 2000- 3000 A (Angstrom) dalga boyu aralığında spektrum veren bir ışın bandıdır. Ultraviyole dezenfeksiyon sistemleri bakteri, virüs, mantar ve diğer mikroorganizmaların yok edildiği en etkin dalga boyu olan 2537 A dalga boyunda ışınlar yayar. Cihazın gövdesi 304 kalite paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Ultraviyole lamba 6000-8000 saat ömürlü olup başka bir sarf malzeme gerektirmez.
REVERSE OSMOSİS SİSTEMİ
İşletme ya da bina mutfağınızda tezgah altına monte edilebilen, suda çözünmüş halde bulunan organik ve inorganik maddeleri, çeşitli virüs bakteri ve mikroorganizmalar membran tekniği ile ayıran tam otomatik çalışan cihazlardır. Minimum 100 litre/gün kapasiteli cihazlar en sağlıklı suyunu üreten, tortu, aktif karbon filtreleri ve membran ile suya hiç bir kimyasal madde katkısı olmaksızın arıtır. Cihazlar özel rezerv tankı, filtreleri, musluğu ile bir bütün sistemdir.
Sanayi modeli reverse osmosis sistemleri ile 250 lt-h kapasiteden >50 T/h kapasiteye kadar suyunuzdaki yüksek iletkenlik, silika, demir, vb. değerleri belli seviyelere inmektedir. Böylelikle RO dan çıkan suyu işletmenizde hem içme suyu hem de proses suyu amacıyla kullanabilirsiniz.