Sık Sorulan Sorular

Su Arıtma Sistemi ile İlgili En Çok Merak Edilenler

Neden Arıtma Cihazı Kullanmalıyız ?

Arıtılmış suyun güneş enerjisindeki faydası; Bilindiği gibi kireç dediğimiz madde suya sonradan atılan bir madde değildir. Suyun yapısında olduğu için herhangi bir yetkili kurum tarafından suya müdahale edilemiyor. Edilemediğinden dolayı çaydanlıklarımız da, bataryalarımızda ve güneş enerji sistemlerimizde kireci fazlasıyla görebiliyoruz. Özellikle çaydanlıklar ve güneş enerjisi kazanının içinde suyun kaynadığından dolayı kireç dibe çöker kalın bir kireç tabakası oluşturur. Bu nedenle ocaktaki çaydanlığın kaynama süresi daha da arttığın için mutfak gazı tüketimi daha fazla olur. Güneş enerji sistemlerin de ise aynı kireç tabakası kazanlarda oluştuğundan paneller değişmek zorunda kalıyor. İşte size gerçek çözüm çaydanlıklar da bataryada güneş enerji sistemlerinizde kireç görmek istemiyorsanız FAİR ATS SU ARITMA SİSTEMLERİ kullanılmalıdır.

Niçin Fair Ats Su Arıtma Cihazları tercih edilmeli?

Mutfakta her an elimizin altında hazır su musluğu açtığımız anda sağlıklı ve güvenilir su akması daha lezzetli çay içmeniz ve yemeklerinizin lezzetine lezzet katması aynı zamanda çaydanlık ve ısıtıcıların tamamen kireçlenmemesi içildiği zaman kokusuz berrak ve mide şişkinliği yaşanmaması için insanlar genelde sağlıklı su içmek için gözüm arar. Bunlardan bir tanesi de hazır sulardır. Bilindiği gibi “Taşıma suyu ile değirmen dönmez” diye bir atasözü vardır. Onun için en gerekçi çözüm macera aramaya gerek yok. FAİR ATS SU ARITMA SİSTEMLERİDİR.

Sudaki Kirleticiler Nelerdir ?

RENK, KOKU VE BULANIKLIK
İçme ve kullanma sularının istenmeyen vasıflarıdır. Analizlerde görünüş ve biçim olarak belirlenir. Havalandırma, dinlendirme, çöktürme ve filtre etme işlemleri ile giderilir. Sudaki bulanıklığın neden olduğu bir hastalık vb olmamasına rağmen; suların bulanık olması suda başka kirleticilerin olduğuna işarettir.

ASKIDA KATI MADDELER
Suda çözünmeyen maddeler olarak ifade edilir. Kullanım noktalarında birikintiler ve tıkanmalar oluşturur.

SERTLİK
Sert su kalsiyum, magnezyum veya ikisinin karışımını içeren jeolojik katmanlardan gelen sudur. Suyun içerdiği çözünmüş kalsiyum ve magnezyum tuzları, suların sertliğini belirler. Suların sertliği, uygulamada yaygın olarak içerdikleri sertlik veren maddelerin CaCO3 cinsinden miktarı ile (yani mg/L CaCO3 olarak) belirlenir.

DEMİR
Suya renkli ve tortulu bir görüntü verir. Buhar kazanlarında tortunun temel kaynağıdır. Tekstil, deri ve kağıt sanayiinde sorunlar yaratır.Bunun dışında tüm kullanımlarda; tesisatta ve son kullanım noktalarında tıkanma, renk, koku gibi sorunlara neden olur.

SİLİS
Buhar kazanlarında ve soğutma kulelerinde silikat taşı yapar. Kazan suyunda biriken silikatların buharla taşınmasından buhar türbinlerinin kanatlarında birikinti oluşturarak, buhar türbinlerinde hasarlar oluşturur. Kazanlarda oluşan ısı kayıplarının başlıca nedenlerindendir.

pH DEĞERİ
pH suyun içerdiği hidrojen (H+) iyonlarının eksi logaritmasıdır.
Ham suyun pH’ını, çözünmüş olarak bulunan karbonat, bikarbonat ve karbondioksit belirler. Sularda istenen pH değeri kullanım noktasına göre 5,5 ile 8,5 arasında değişir.

İLETKENLİK
Suyun içerdiği çözünmüş iyonların miktarını belirler. Su saflaştıkça iletkenlik azalır. Birimi µS/cm ?dir. Özellikle; elektronik, cam, boyahane, akü, laboratuar vb. sektörlerde düşük iletkenliğe sahip sular istenmekte yada sular buna göre arıtılmaktadır.

TOPLAM ÇÖZÜNMÜŞ KATI MADDE
Suda çözünmüş tüm katıların toplamını gösterir ki, iletkenlik ile aralarında ½ ye yakın bir doğru orantı vardır.

ALKALİNİTE
Suyun içerdiği hidroksit, karbonat ve bikarbonat suyun alkalinitesini (bazlığını) oluşturur. Alkalinite, P (fenol ftalein), M (metil oranj) alkaliniteleri ile belirlenir. P ve M değerlerinden çıkılarak suyun içerdiği hidroksit, karbonat, bikarbonat miktarı bulunur.

Reverse Osmosis Nedir ?

Ön filtre sistemi suyunuzdaki tortuları, partikülleri ve bulanıklığı giderir. Ön Aktif karbon filtresi ile Klor, kötü tat, organik madde ve kokudan suyunuz arıtılır.

Eğer arıtılmış su istiyorsanız Reverse Osmosu seçin. Bu Sistem tabiatta gerçekleşen osmos olayının yapay olarak tersine çevrilmesi şeklinde gerçekleşir. Suyun molekül yapısında filtrasyon yaparak kuyu suyundan ve şebeke suyundan kaliteli içme suyu elde edilir. Su; membranın 0,00001 mikrona (onbinde bir mikrona ) kadar küçültülmüş mikroskobik deliklerinden geçer. Suyun içerisindeki eriyik halde bulunan organik ve inorganik maddeler, tuzlar, Ağır metaller, virüsler ve bakterilerin zararlı olanları dışarı atılarak dengeli mineral yapısıyla suyun özü elde edilir

Ayrıca son olarak ta dengeleyici ve tatlandırıcı filtresinin sahip olduğu kokonat özelliği ile suyunuza tat vererek suyunuzu dengeler, içimi hoş, lezzetli bir hale getirir.

Kısaca Su Arıtma Sistemleri

MİKROBİYOLOJİK ARITIM SİSTEMİ
İçme ve kullanma sularının dezenfeksiyonunda kullanılan yöntemlerin başlıcaları kaynatma, halojenlerin kullanılması, klor dioksit, sodyum hipoklorit, ozonlama, ultraviyole sistemleridr.
Klor dioksit bütün zararlı organizmalar üzerinde üstün dezenfeksiyon etkisi bulunan, kimyasal olarak istenmeyen kanserojen etkili klor bileşiklerini oluşturmayan en stabil dezenfektandır. Dozaj pompası ile kontrollü olarak sisteme 0.1 -0.4 ppm. enjekte edilir.TORTU FİLTRASYON SİSTEMİ
Su içerisindeki tad, koku bozukluklarına sebebiyet veren, demir, mangan gibi ağır metal partiküllerini, bulanıklığı, tortu, kil ve çamur benzeri problemleri ortadan kaldırmak için otomatik ters yıkamalı çok katmanlı mineral yataklarından oluşan filtreler kullanılmaktadır. Bu filtreler diğer filtrasyon yöntemlerine göre yüksek akış hızı, uzun servis zamanı ve hassas filtrasyon sağlarlar. Otomatik filtrelerinde dışında çoklu kartuş filtreler, seperatör filtreler, torba filtreler de kullanılmaktadır.
AKTİF KARBON FİLTRASYON SİSTEMİ
Suya tat, koku, ve renk veren organik maddeleri ve serbest kloru ortadan uzaklaştırmak için en etkili su arıtım aracı olan aktif karbon filtreler kullanılır. Organik maddelerin çoğu toksin özelliklidir. Organik moleküller, gözenekli yapıya sahip olan aktif karbon parçacıkları tarafından tamamı ile adsorblanır. Otomatik rejenerasyonlu aktif karbon cihazları uzun sureler sarf malzemesi gerektirmeden arıtılmış su üretirler.SU YUMUŞATMA SİSTEMİ
Sert suların insan sağlığına ve ekonomimize verdiği zararları önlemek için, su içersinde bulunan sertlik yapıcı Ca++ ve Mg++ iyonlarının sudan uzaklaştırma işlemidir. Bunun için gıda maddeleri tüzüğüne uygun yüksek kalitede sodyum formunda iyon değiştirici reçineler kullanılarak tam otomatik rejenerasyon valfleri ile insan müdahalesine gerek bırakmayan yumuşatma sistemleri kullanılır. Bu sistemlerde sertlik iyonlan ile doymuş reçine, NaCl (Tuz) ile rejenerasyon yapmaktadır. (Yaklaşık olarak 1 lt. reçine 100 – 150 gr. tuz ile rejenere edilir.)

ULTRAVİYOLE DEZENFEKSİYON SİSTEMİ
Ultraviyole suda bulunması muhtemel bütün mikroorganizmaları %99.9 oranında öldürebilen 2000- 3000 A (Angstrom) dalga boyu aralığında spektrum veren bir ışın bandıdır. Ultraviyole dezenfeksiyon sistemleri bakteri, virüs, mantar ve diğer mikroorganizmaların yok edildiği en etkin dalga boyu olan 2537 A dalga boyunda ışınlar yayar. Cihazın gövdesi 304 kalite paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Ultraviyole lamba 6000-8000 saat ömürlü olup başka bir sarf malzeme gerektirmez.
REVERSE OSMOSİS SİSTEMİ
İşletme ya da bina mutfağınızda tezgah altına monte edilebilen, suda çözünmüş halde bulunan organik ve inorganik maddeleri, çeşitli virüs bakteri ve mikroorganizmalar membran tekniği ile ayıran tam otomatik çalışan cihazlardır. Minimum 100 litre/gün kapasiteli cihazlar en sağlıklı suyunu üreten, tortu, aktif karbon filtreleri ve membran ile suya hiç bir kimyasal madde katkısı olmaksızın arıtır. Cihazlar özel rezerv tankı, filtreleri, musluğu ile bir bütün sistemdir.
Sanayi modeli reverse osmosis sistemleri ile 250 lt-h kapasiteden >50 T/h kapasiteye kadar suyunuzdaki yüksek iletkenlik, silika, demir, vb. değerleri belli seviyelere inmektedir. Böylelikle RO dan çıkan suyu işletmenizde hem içme suyu hem de proses suyu amacıyla kullanabilirsiniz.

Sudaki Kirlilik Ekonominizi Nasıl Etkiliyor ?

Bu güne kadar suyun kirliliğinden kaynaklanan maliyetleri hesaplamak hiç aklınıza geldi mi ? İçme suyuna ayrı, kullanma suyuna ayrı fatura, sağlık giderleri, elektrikli aletler, tamir masrafları, fazla temizlik malzemesi tüketimi, zaman ve enerji kayıplarının maliyetleri vs. Bütün bunların su ile ne ilgisi var diyenler lütfen okumaya devam etsinler.

Evinizdeki çamaşır makinesi,bulaşık makinesi, halı yıkama makinesi, şofben veya termosifon, kalorifer, jakuzi, buharlı ütü vs. gibi su ile çalışan elektrikli ev aletlerini satın alabilmek için tahminen kaç para harcadınız?
Bu cihazlar kireçli su ile çalıştırıldığında ömürleri % 60 oranında daha az olur.
Bu cihazların tamir – bakımına yılda yaklaşık kaç para ödüyorsunuz ? (Çektiğiniz zahmet hariç)
Sert su sabun, deterjan, şampuan, yumuşatıcı vs. gibi maddelerin köpürmesini engeller. Gereken miktardan iki kat fazla kullanılır.
Pahalı deterjanla ucuz deterjan arasındaki fark köpük yapıcı ve kireç sökücü formüllerin oluşumudur. Yumuşak su kullanıldığında pahalı ve ucuz deterjan arasındaki fark kalmayacak aynı sonuca ucuz olan deterjanla da ulaşılabilecektir.

Yumuşak su kullanılarak yapılan temizliklerde, yardımcı madde dediğimiz yumuşatıcı, kireç sökücü, tuz, çamaşır suyu gibi maddeleri kullanmaya hiç gerek kalmayacaktır.

Yumuşak su ile banyo yapsaydınız, saçlarınızın daha yumuşak ve parlak olduğunu görecek bir daha sac kremi kullanmaya lüzum hissetmeyecektiniz.
Su ile çalışan elektrikli ev aletlerinde kireçlenme olmaz ise, su kanallarında daralma olmayacağından su daha kısa sürede ısıtılır. Enerji ve zaman tasarrufu sağlanır.

Aslında güzel çay yapmanın sırrı çayı yapanda değil, suyun yumuşaklığındadır.

Sudaki Kirlilik Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor ?

 • İnsan vücudunun % 70’i sudur. En çok suya ihtiyaç gösteren uzvumuz beynimizdir. Az su içersek oda az çalışır. Uzmanlar sağlıklı bir insan günde asgari iki litre su içmesi gerektiğini söyler ama nasıl su içmesi gerektiğini söylemezler. Sudaki kimyasal maddeler, bakteriler, mikroorganizmalar, tenyalar, insan ve hayvan kalıntıları, kireç, klor vs. gibi maddeler insan yaşamını. Sağlığını ve ekonomisini bir hayli etkiler.
 • Suyun içindeki aşırı kireç (sertlik) midede hazmı zorlaştırır.
 • Adale ve eklem kireçlenmesine sebep olur.
 • Klor içindeki trialometan kanserojen etkilere sahiptir.
 • Sayısız kemik hastalığının başlangıcıdır.
 • Çocukların kemik yapısını vaktinden önce sertleşmesine sebep olur, böylece kısa boylu nesiller neden olur.
 • Birçok romatizmal hastalığa sebep olur.
 • Bayanlarda kansızlığa yol acar.
 • Birçok mide ve bağırsak hastalığına yol acar.
 • İdrar yollarında kum ve taş oluşturur.
 • Diş taşı oluşumuna sebep olur.
 • Saç dökülmesi, göz kızarmasına sebep olur.
 • Ciltte sivilce, kaşınma, kızarıklık hatta egzamaya varan rahatsızlıklara sebep olur.
 • Suyun içindeki aşırı klor guatr hastalığına sebep olur.
 • Birçok romatizmal hastalığa sebep olur.

Filtreler Neleri Arıtır ?

SEDİMENT FİLTRE ::

Sularda bulunan çözünmemiş askıda katı maddelerin (tortu, kum, çamur v.s.) oluşturduğu kirliliğe bulanıklık denir. Askıda katı maddelerin oluşturduğu kirliliği giderme, filtrasyon işlemi ile yapılmaktadır. Bu filtre suyunuzda bulunabilecek Partiküller, Kir, Tortu, Kum arıtımı için kullanılacaktır.

KARBON FİLTRE ::

Suda bulunan bulanıklık, renk, koku, tat, klor ve klor bileşikleri, deterjan, petrol sanayi atıkları ve asbest gibi maddeler öncelikle insan sağlığına zararlı olup, suyu içilmez ve kullanılmaz hale getirir. Bu zararlı maddelerin sudan uzaklaştırılmasında aktif karbonun adsorbsiyon özelliğinden yararlanılır.

MEMBRAN FİLTRE ::

Ozmoz farklı iyon değişimlerine sahip olan ve aralarında bir yarı geçirgen membran bulunan iki çözeltinin ozmotik basınç vasıtasıyla iyon derişimlerinin eşitlenmesi olayıdır. Hassas membran Filtre Ters Osmos yöntemiyle ozmotik basınçtan daha büyük bir basınç uygulandığında yarı geçirgen olan ve içinde 5 Angostrom boyutunda delikler bulunan membran sadece saf suyu geçirirken bakterileri, pirojenler, organik maddeler, askıda katı maddeler, erimiş tuzlar, nitrit, alüminyum ve ağır metalleri tutar.

SON (POST) KARBON FİLTRE ::

Membrandan sonra su post karbon filtresinden geçerek yeterli saflıkta içilebilir duruma gelir ve bir dağ kaynağındaki kadar saf hal alır.

Damacananın Olumsuz Yanları Nelerdir ?

Eğer hazır suların bir çözüm olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün. Kaynak suların konulduğu damacanaların 65 kullanım sonrası atılması gerektiğini veya Evinizde kullandığınız damacanaların daha önce hangi evde ne şartlarda nasıl kullanıldığını biliyor musunuz? Hayatınız boyunca suya para ödemek mi istiyorsunuz?

TAŞIMA SORUNU::

Damacana suyunu kaldırmak, taşımak kesinlikle büyük bir problemdir.

DEĞİŞTİRME SENDROMU ::

Damacananın değiştirilmesi; insanlar için çekilmez bir durum haline gelmiştir. İnsanlar kesinlikle damacanadaki son suyu içtikten sonra, damacanayı değiştiren olmak istemezler.

DEPOLAMA SORUNU ::

Zamanla boş damacanaların etrafta çok yer tuttuğunu görürler.

SÜREKLİ KORUMA ::

İlk aldığınız damacana suyunuz, ağzı açılana kadar belki yüksek kalitededir.

Fakat mesela yüzme Yüzme havuzuna düşünün. Hava ile direkt temas halinde olan havuzda, suyun bakterilerle teması arttıkça rengi yeşile dönüşür. Damacana suda bulunabilecek bir mikrop da,zamanla üreyecek çok sayıda bakteri oluşmasına sebep olacaktır.

DIŞ ETKİLERE KARŞI KORUMASIZ KALMA ::

Damacana suda bakterilerin oluşmasını engelleyecek hiç bir önlem yoktur.

Örneğin; Damacana,değişim sırasında üste bulunan açıklıktan dolayı havada bulunan her türlü olumsuz etkilere maruz kalır.Ayrıca; suyu taşıyan insanların ellerinde bulunabilecek bakterilerde damacananın ağzından suyunuza kolaylıkla geçebilmektedir. Suyunuzu getiren insanların daha önce elleriyle nereleri tuttuğunu kim bilebilir ki?

MALİYET ::

Damacalanmış suyun maliyeti yüksektir. Siz tekrar tekrar damacananızın dolması için para ödersiniz.Bir işyerinin ve bir ailenin ihtiyacı olan içme suyu için; yılda ortalama 1,000 YTL ile 10,000 YTL arasında para ödendiğini biliyor musunuz?

İçtiğiniz suyu kendiniz üretin.

İçtiğiniz su’dan emin olun.

Suyu damacanaya göre bedava için..